Sosyal Medya

Sosyal Medya Nasıl Etkili Kullanılır?

etkili-sosyal-medya-kullanımı

Sosyal Medya Nasıl Etkili Kullanılır?

Televizyon , telefon , radyonun belkide 10 katı hızla yaygınlaşmaya başlayan akıllı telefonlar sayesinde sosyal medya hayatımıza hızlı bir giriş yaptı.

2004 – 2005 yılları ile facebook hayatımıza girerek aslında yeni medya , yeni iletişim organlarının temelini atmış oldu .

Yeni medya elektronik ortamların kullanımıyla ortaya çıkan yeni kitle iletişim araçlarıdır. Aslında yaygın ve hepimizin kullandığı adıyla sosyal medya  zaman ve mekan sınırlaması olmadan mobil tabanlı iletişim ağı olarak hayatımızda büyük kolaylıklar sağladı.

Peki sosyal medyanın özellikleri nelerdir?

Katılımcılar açısından , sosyal medya kullanıcıları cesaretlendirir ve geri bildirim alma özelliğine sahiptir. Yorum ya da like vb.

Gelenekse medya dediğimiz örneğin tv de geri bildirim daha zor.

Sosyal medyanın en büyük avantajlarından birisi de iki yönlü konuşmadır. Topluluklara çabuk ve etkili iletişimi sağlar.

Sosyal ve geleneksel medyanın ortak özellikleri nelerdir?

     Katılımcıların genel bir kitleye erişimini sağlamak en büyük ortak özelliktir.

Sosyal ve geleneksel medyanın farkları nedir?

  • Sosyal medyada akılı telefonu olan herkes içerik üretebilir.
          Fakat genel medyada içerik üretebilmek hükümet ya da özel şirketlere bağlıdır . ( Kanal sahipliği , kamera , baskı makinaları , teknolojik altyapı gerektirir.)
  • Sosyal medyada yayın ve paylaşım yapmak  kişinin isteğine bağlıdır.
          Genel medyada uzmanlaşılmış yetenek ve eğitim gereklidir.
  • Sosyal medyada anlık paylaşım yapılabilir . Bazı paylaşımlar tabiki amaca bağlı zaman alabilir.
          Genel medyada mutlaka ön hazırlık yapılmalıdır. Örneğin bir gazete haberi , tv dizisi için aylarca vakit harcamak gerekebiliyor .
  • Sosyal medyada paylaşılan içerikler düzeltilebilir , yorum silinebilir , paylaşımlar yoruma kapatılabilir.
          Genel medyada malesef bu durum kolay olamayabiliyor. Örneğin canlı yayında ağızdan çıkan bir sözün iptali mümkün değil  ya da baskıdan sonra fark edilen bir gazete basım hatası
        Dünya sosyla medya dünyası gibi oldu . Çünkü internetin gücü giderek artıp çok hızlı gelişiyor.
Türkiye %60 internet kullanımı oranıyla ilk 20 de yer almaktadır.
     İnternet kullanıcılarının yaklaşık 7 saati bilgisayar başında ve ortalama 3 saati sosyal medya da vakit geçiriyor.
     İnsanların en önemli ihtiyaçlarından birisi iletişim kurma ihtiyacıdır. Tabi ki günlük hayatımızda farklı şekillerde iletişim kuruyoruz . Ama sosyal medyada farklı insanlarla , farklı konularda bilgi alışverişi yapabiliyoruz .

Sosyal medya kullanımı neden hızla artıyor?

  • Sosyal medya kullanımını öne çıkaran amaçlardan biriside eğlenme isteğidir. Günümüzde malesef  insanların çoğu iş ve ev arasında gidip geliyor , yoğunluk içerisinde  eğlence aracıda sosyal medya olarak tercih ediliyor.
  •  Yöneticilere ve ilgi alanındaki kişi yada kurumlara ulaşma isteği
  • Yaşadıkları sorunları dile getirme isteği
  • Kendini ifade etme
     İnsanlar artık kendini daha fazla ifade etmek istiyor.  Kalabalık içinde yalnız bireylerden oluşan bir toplum haline geldik. Kişiler arasında kendini çok fazla ifade edemeyeninsanlar sosyal medyada kendini yazarak daha rahat ifade edebiliyor.Aslında duygusal rahatlama oluşuyor.
     Çevremiz kısıtlı olduğu için düşünce ya da yaşam tarzımıza uygun hesapları , yazıları takip ederek duygusal açıdan doyum yaşayabiliyoruz.

Sosyal Medya Özellikleri

     Facebook
     Sosyal medya hesaplarında bir paylaşım yapıldığında genel olarak %10 ununa erişebiliriz. Herkese ulaşıldığında kurucuların bir kazancı olmayacak . İşte tamda burada devreye reklam giriyor.
     Arkadaşınız olmasına rağmen birinin gönderilerini beğenmiyorsanız size onun paylaşımları daha az gösterilir. O paylaşımları beğenmiyorsun , yorumda yapmıyorsun herhalde bu paylaşımları görmek istemiyorsun biz bunu geriye atalım diyerek size daha az gösterilir.
      Twitter 
     Genelde politikaya duyarlı kullanıcılar vardır . Tabi ki bilgi alışverişi içinde kullanılır. Ama genelde politikacılar , ünlüler , halkla ilişkiler i güncel olaylar için kullanımı diğer sosyal platformlarına göre birkaç adım öndedir.
     Youtube 
     Video paylaşım platformudur. İş ile uyku haricinde en çok vakit geçirilen platformdur. En yoğun platform olması kaynaklı geçimini buradan sağlayan bir kitle oluştu. Sadece video çekip bu platformda yayınlayarak ünlü olan insanlar var . Hem youtube dan hem farklı firmalardan reklam alarak kazanç elde ediyorlar. Youtube da video izlerken mutlaka zorunlu reklamlara denk gelmişsinizdir.
     İnstagram
     Fotoğraf paylaşım platformu olarak 2010 yılında kuruldu. 2016 yılında facebook tarafından satın alındı . Görsel kalite ve estetik açıdan doğru fotoğrafları kullanmak fark edilmek açısından önemli .

Etkin sosyal medya kullanımı nasıl olmalıdır?

     Tabi ki her konuda ve olayda olduğu gibi etkin sosyal medya kullanımının da püf noktaları var .
     Bir çok sosyal medya platformu var . Hepsinin kendine göre özellikler var . Ama herkes aynı anda tüm hesapları aynı şekilde etkili kullanamayabilir. Bu yüzden tüm platformalarda vaktinizi harcayarak etkili kullanma derdine düşmek yerine 2 platformdan fazlasını kullanmamak. Benim tercihim en fazla 2 platform . Zaten fazlası etkili ve özenli olmaz .
     Hesap açarken kimlik kullanmak gerekli . İnsanların sizi gerçek bir hesap olarak görmesi güvenilirlik açısından önemli . Sahte isimler tabiki var ama bunun farklı amaçlarla yapıldığını biliyoruz.
     Profilimiz hakkında mutlaka birşeyler yazalım . İnsanlar sizin hakkınızda bilgi sahibi olmalı.
     Takip ederken doğru ve güvenilir kaynakları takip etmenizi öneririm . Çünkü gerçek kişiler paylaşımlarını daha özenli yapıyor.
    Toplumsal açıdan çok uçta olan hesapları takip etmezsek manipülasyonlara set çekmiş oluruz.
    Bazı insanlar gördükleri her paylaşıma ifade bırakabiliyor. Eğer arkadaşımız değilse çok da mantıklı değil.
     Paylaşım yaparken etkili bir görsel kullanmamız %34 daha fazla kişiye ulaşmamızı sağlar. Örneğin sadece yazı olan bir paylaşımımızı 100 kişi görmüşse , etkili bir görsel ekleyerek 140 kişinin ulaşmasını sağlamış oluruz. Etkili görsel dediğim şey özgün resim . Bu arada görsel ve yazı uyumu da çok önemli.
     Takipçilerimiz organik olmalı.
     İnsanların sosyal medyayı sık kullandığı saatler var . Bu saatler konusunda çeşitli araştırmalar yapılmış. Kullanıcılar en çok hangi saatlerde aktif oluyor , hangi saatlerde paylaşım yapılıyor . Bu saatlerde paylaşım yapmak erişiminizi arttırır. Ölü saatlerde paylaşım yapmamak daha sağlıklı olacaktır. Özellikle akşam saatleri. Akşam 21 ve 23 arası en fazla kullanıcının aktif olduğu zaman dilimidir.
     Paylaşımlara sürekli olumsuz yorum yapan olabilir. Engelleyin .Faydası zararından çoktur. Bence diğer takipçileri rahatsız etmemek daha doğru .

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik