Güncel

Sosyal Medyanın İmparatorları: İnfluencer Marketing Nedir?

 

Sosyal Medyanın İmparatorları: İnfluencer Marketing Nedir?

     İnternetin hayatımıza girmesi bireysel kullanıcılardan daha fazla marka ve firmaları etkilemiş ve dijital dünyanın avantajlarından faydalanmak önemli bir satış stratejisi haline gelmiştir. 
 
     Bu durum günümüzde tercihten çok daha öteye giderek markalar için mecburi bir hale gelmiş ve yeni yöntemlerin geliştirilmesine ihtiyaç duyulmuştur. İnfluencer marketing bu amaç ile geliştirilmiş olan yöntemlerden biri olmaktadır. 
 
     Konuya ilişkin daha detaylı bilgi verecek ve öncelikle İnfluencer kavramının ne anlama geldiğinden bahsedecek olursak.

İnfluencer Marketing Nedir?

     Kelime anlamı incelendiğinde İnfluencer kavramının etkileyen manasına geldiği görülmektedir. Yani İnfluencer görevini üstlenen kişiler için toplumu etkileyen davranışları üzerinde belirleyici etkilere sahip gibi bir tanım yapılabilmektedir. 
 
     Günümüzde bu görevi üstlenen ve sosyal medya hesapları üzerinden bu güce sahip olarak insanları etkileyen birçok isim bulunmaktadır. İnfluencer marketing kavramı ise; bu kişilerin seslendiği kitleyi etkilemesi ve satın almaya yöneltmesi olarak ifade edilmektedir. 
 
     Sosyal medya hesapları üzerinden yapmış oldukları tanıtımlar ve tavsiyeler üzerine kişilerin ürün ve hizmetleri satın almaları üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır. İnstagram tanıtım amacı ile en fazla kullanılan sosyal medya platformlarından biri olmaktadır. 
 
     Genellikle influencer görevini üstlenen kişiler instagram ile birlikte youtube tanıtım yolunu da beraberinde kullanmaktadır. İnfluencer marketing nedir sorusuna konuyu toparlayarak cevap verecek olursak. Bu yöntem tamamen bir pazarlama stratejisidir ancak toplumun genelinden ziyade ürün veya hizmeti satın alabilecek kitleye yönelik bir pazarlama çalışmasıdır.
 
 

İnfluencer Marketing Yöntemi İçin Gerekli Unsurlar

     Dijital dünya markalar için inanılmaz avantajlar barındırırken aynı zamanda yapılan yanlışlıklarında etkisinin fazla olduğu bir alandır. Yani dijital ortamlarda İnfluencer marketing yöntemi ile son derece başarılı bir pazarlama çalışması yapılabilirken aynı zamanda bu işlem doğru bir biçimde gerçekleştirilmediğinde markaya zarar verebilecek durumlarda ortaya çıkabilmektedir. 
 
     İnfluencer marketing yöntemi için gerekli unsurlar vardır ve bu unsurlar bir araya getirilebildiği zaman son derece etkili bir pazarlama stratejisi uygulanabilmektedir. 
 
     İnfluencer marketing pazarlama yönteminin gücüne güç katan unsurlar şu şekilde olmaktadır:
·         
           Bu pazarlama stratejisi için en önemli unsurlardan biri binlerce hatta milyonlarca kişiye ulaşılabilen sosyal medya kanallarıdır. İnfluencer görevini üstlenen kişinin sahip olduğu sosyal medya hesaplarında takipçi sayısının fazla olması gerekmektedir. Tabi bu takipçi sayısının organik olması son derece önemlidir.
 
·              Kitleleri etkiyecek biçimde sıra dışı ve yaratıcı içerikler oluşturmak ve bunları sosyal medya kanalları üzerinden kitlelere ulaştırmak.
·           
                Influencer marketing pazarlama yönteminin etkili olabilmesi için en önemli unsurlardan biri güvendir. İnfluencer seslendiği kitleye güven verebilmeli ve fikirlerini etkili bir şekilde takipçilerine geçirebilmelidir.

İnnfluencer Marketing Metodu Nasıl Uygulanır?

 
 
 
     Pazarlama stratejisi olarak sosyal medya platformlarını kullanmak markalara oldukça önemli avantajlar sağlamaktadır. Sosyal medya kişilerin satın alma konusundaki fikirlerini oldukça etkilemektedir. 
 
     Bir markayı veya yeni çıkan bir ürünü satın alma potansiyeli yüksek kitlelere etkili bir biçimde pazarlamak ve ürüne yönelmesini sağlamak oldukça önemli bir satış potansiyeli yaratmaktadır. Markalar için bunu başarabilmenin en önemli yolu olan İnfluencer marketing metodu nasıl uygulanır bundan biraz bahsedecek olursak.
 
·              Öncelikle markanın genel profiline ve çıkardığı ürüne uygun olarak başarılı tanıtım gerçekleştirecek İnfluencerin bulunması gerekir. Daha çok sosyal medya fenomenleri olarak bilinen bu kişilerin belirlenmesi oldukça önemlidir.
 
·              İnfluencer ile iletişime geçmek ve öncelikle kişilerin markayı tanıması ve anlamasını sağlamak.
·          
          İnfluencer ile markayı kitlelere ulaştırabilecek stratejiler geliştirmek ve kampanyalar hazırlamak.
·       
                 İnfluencer ile uyumlu bir biçimde çalışmaları yürütmek ve adet bir takım ruhu ile markanın ve ürünlerin kitlelere etkili bir biçimde tanıtımını gerçekleştirmek.  

 

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik