Seo

SSL Sertifikası SEO ‘ yu Etkiler Mi ?

SSL Sertifikası SEO ‘ yu Etkiler Mi ?

SSL Sertifikası SEO Açısından Önemli Mi ?

Uzun zamandır Google tarafından yapılan açıklamalarda ve SEO uzmanlarının araştırmaları sonucunda sürekli olarak dile getirilen SSL sertifikası gerçekten SEO için gerekli mi ?
SSL sertifikası web siteleri ve ziyaretçileri arasında kişisel bilgilerin, gizli verilerin, şifre ve kredi kartı gibi önemli bilgilerin şifrelenmesini sağlar. 
Hatta bir çoğumuz web sitelerinde dolaşırken buna dikkat etmişizdir . 
Benim web sitemde kredi kartı bilgileri girilmesi gereken herhangi bir alışveriş alt yapısı olmadığı için , şifre işlemleri bulunmadığı için , üyelik alanı olmadığından kişisel  bilgi girişi yapılmadığı için SSL sertifikası almamıştım . Lakin Seo açısından SSL sertifikasına sahip olmalıyım ?
Fakat son zamanlarda Google tarafından güvenlik çalışmalarına alınan önlemleri düşünecek olursak  SSL sertifikasının sitelerimiz için bir eksik olduğunu düşünebiliriz . 

SSL Sertifikası Alırken

Sitemiz için SSL sertifikası alırken özellikle 256 bit ve üzeri bilinen RapidSSL, Comodo, GeoTrust gibi markalara öncelik verebilirsiniz . 
SSL sertifikaları kullanılacak domain sayısına , mobil cihaz uyumluluğuna , gelişmiş doğrulama özelliğine , tarayıcı uyumluluğuna göre birçok farklı sınıf ve fiyatlardan satışa sunulmaktadır.
SSL sertifikası alırken dikkat etmeniz gereken husus ise sertifika aldığınız kurumun bu sertifikayı ücretsiz olarak kurup kurmamasıdır .

SSL Sertifikası Kurulumu

SSL sertifikası aldığınız yere ilettiğiniz sunucu bilgileriniz sayesinde kurulumunuz saatler içerisinde gerçekleşmektedir. Yazılım ve hosting yönetimi konusunda bilginiz yoksa mutlaka profesyonel bir yardım almanız gerekmektedir.
Kurulum için SSL sertifikası aldığınız kuruma sunucu ip, kullanıcı adı ve şifrenizi iletmeniz yeterli olacaktır.

Dikkat: 

 

Google Adsense gelir kaynağı modelli bir internet siteniz var ise gelirlerinde gözle görülür bir düşüş yaşayabilirsiniz. Bunun sebebi reklam verenlerin https ile uyumlu reklamlar oluşturmamasından sitenizde yayınlanan reklamların kısırlaşmasıdır.
SSL gerekliliği konusunda tamamen SEO’ya etki eden bir unsur olduğunu söylemek açıkçası pek doğru olmaz. 
Şuan için SSL sertifikaları için planlanan ve hedeflenen mantık alışveriş yapılan sitelerde o sitelerin güvenilirliği ve kalitesi açısından etkileyecek güvenlik unsuru için SEO’da katkı sağlayacak bir eleman yada yardımcı araçtır diyebiliriz. 
Bu yüzden sadece SSL sertifikası ile SEO olmayacağını, SSL sertifikasına sahip olan bir bloğun SSL sertifikası olmayan bir bloğu sadece güvenilirlik için geçemeyeceğini yada sırf SSL sertifikası işli diye yükseleceğini söylemek açıkçası doğru olmayacaktır.

 

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik