Bilgisayara Giriş

Temel Bilgisayar Kullanımı – Klavye tuşları

temel-bilgisayar-kullanimi

 

 BİLGİSAYAR ORTAMI, İLK ADIMLAR, TEMEL İŞLEMLER, AÇMA KAPAMA

Bilgisayar farklı türlerde olabilir fakat bileşenleri değişmez. Bilgisayarların ekran gibi çıktı birimleri, klavye gibi girdi birimleri ve kasa gibi işlemlerin gerçekleştiği birimleri değişik şekillerde de olsa mutlaka bulunur.
Yukarıdaki resimde masaüstü bilgisayar örneği verilmiştir. Dizüstü bilgisayarların farkı resimde görünen tüm birimlerin tek parça halinde olmasıdır.  Bilgisayarın tüm birimlerinin elektriğe bağlı olduğundan emin olduktan sonra açma düğmelerini kullanarak bilgisayarı açabilirsiniz. Cihazın fişlerini topraklı prizlere takmanız daha doğru olacaktır. Mümkün ise kesintisiz güç kaynağı kullanmanız, elektrik dalgalanmaları veya kesintileri durumunda bilgisayara ve bilgilerinize gelecek zararları engelleyecektir.
 Bilgisayar düğmesine basıldıktan sonra 1-2 dakika içinde kullanıma hazır hale gelir. Bilgisayar ile işiniz bittiğinde bilgisayarı kapat seçeneğini kullanmanız, gerekli kapatma işlemlerinin yapılıp bilgisayarın güvenli bir şekilde kapanması için gereklidir. Bilgisayarın daha hızlı açılması için hazırda bekleme seçeneği de vardır. Sürekli hazırda bekleme konumu ile kullanılması bilgisayarı her yeni açılışta biraz yavaşlatır. Bu nedenle arada bir normal kapatma seçeneğinin kullanılması daha uygun olacaktır.

Arayüzü tanıma

 

Yukarıdaki resim Windows 10 işletim sisteminin ekran görüntüsüdür. Farklı görünümlerde olabilmesine karşın, temel yapı değişmez. 
 
Mavi renkte görünen boş bölüm masaüstü denilen bölgedir.
 
Resmin alt tarafında görünen siyah bölüm ise görev çubuğudur. O sırada kullandığınız dosyalar burada gösterilir. 
 
Başlat menüsü bilgisayardaki tüm işlemlere ulaşılabilecek menüdür. 
 
Görev çubuğunun sağ tarafında saat bulunan yer ise o sırada çalışmakta olan programların gösterildiği yerdir. Örnek olarak virüs programını siz doğrudan kullanmazsınız fakat o sürekli çalışır. Bu tür programlar bu bölümde gösterilir.

Masaüstü, Fareyi (Mouse) kullanma

 

 
Fare (mouse) de klavye gibi girdi araçlarından biridir. Klavye ile yapamadığımız işlemler için fare aracını kullanırız. 
 
Farelerde genelde 3 tuş bulunur. 
 
Sol tuş (solak olanlar bu düzeni değiştirebilirler) seçim ve işlem amacıyla kullanılır. 1 defa tıklama seçim, 2 defa tıklama ise işlem yapmaya yarar.
 
İşlem ile belirtilen klasörün görüntülenmesi, dosyanın açılması veya seçeneğin kabul edilmesidir.
 
Sağ tuş o anda kullanabileceğiniz seçenekleri gösterir. Bunlar arasında kesme, kopyalama, yapıştırma, açma, özellikleri görüntüleme gibi işlevler vardır.
Orta tuş her farede olmasa da farklı bir görev yaptırmak için kullanılır. Sayfanın aşağı yukarı kaydırılması, çift tıklama etkisinin verilmesi gibi işlemler bu tuşla yapılabilir.

Klavye veTuşları

 
 
Program kontrollerini yapmak için genellikle fare yeterli olurken, bir harf veya uzun yazı girişlerinde klavye kullanmak zorunda kalırız. Bir bilgisayarda bir işlemi yapmak için birden fazla yöntem bulunmaktadır. Birçok işlemi bir düğmeye tıklayarak ya da değişik tuşlara basarak yapabilirsiniz. Ancak bir metni girmek ya da yazı yazmak gerektiğinde klavye kullanımı kaçınılmazdır.
 İpucu: 
 
Klavyeler Türkçe F veya Q düzeninde olabilir.
 
Klavye Düzeni Aşağıdaki resimde standart bir Türkçe Q klavye görülmektedir.
 

TUŞUN ADI TUŞUN İŞLEVİ FONKSİYON TUŞLARI 

 
Klavyenin üst kısmındaki F1’ den F12’ ye kadar olan tuşlardır. Kullanılan programa gör bu tuşlara değişik görevler atanabilir. Programlanabilir tuşlar denilebilir. F1 tuşu, aktif olan programa ait yardım programını çalıştırmak için kullanılır.
 
ENTER Veri girişini tamamlamak, yazılan bir komutu göndermek için kullanılır. Word’de bir paragrafın bitirildiği anlamındadır.  
 
ESC Veri girişini iptal etmek, iletişim penceresini kapatmak için kullanılır. Bir işlemden kaçış anlamına gelir. 
 
BACKSPACE ENTER tuşunun üzerindeki sola ok işareti bulunan bu tuş, kursörün bulunduğu noktanın solundaki karakteri siler.  
 
DELETE Kursörün bulunduğu noktanın sağındaki karakteri siler. 
 
TAB Alanlar arası geçiş yapar. Word’de paragraf için boşluk bırakır.
 
OK TUŞLARI Kursörü bir karakter sağa veya sola, bir satır yukarı veya aşağı taşır.
CAPS LOCK Klavyeyi büyük veya küçük harf moduna alır. Caps Lock lambası yanıyorsa klavye büyük harf modundadır. 
 
SHIFT Klavyenin solunda ve ENTER tuşunun altında olmak üzere iki tanedir. Üzerinde yukarıya bakan ok bulunur. Daima basılı tutularak başka bir tuşa basmak sureti ile kullanılır. Basılı tutulma durumu, SHIFT + Basılacak Tuş şeklinde ifade edilir. Örneğin SHIFT + F3 gibi. SHIFT tuşuna basılarak bir harfe basıldığında büyük / küçük harf modunu basılan harf için ters çevirir. Kısayol tuşlarında kullanılır. Klavyenin üst kısmındaki numara tuşlarının üzerindeki karakterleri yazdırır. Örneğin SHIFT + 0, 0 tuşunun üzerindeki = işaretini yazar. 
 
ALT Daima basılı tutularak başka bir tuşa basmak sureti ile kullanılır. Basılı tutulma durumu, ALT + Basılacak Tuş şeklinde ifade edilir. Örneğin ALT + F4 gibi. Kısayol tuşlarında kullanılır. 
 
NUM LOCK Klavyenin sol tarafındaki numara tuşlarının kullanılmasını sağlar. Tuşa her basışta aynı adlı LED yanar ve söner. LED yanık ise numaralar, değilse numaraların altındaki yazı veya işaretler aktiftir.
 
HOMEKursörü en sola getirir. 
 
END Kursörü en sağa getirir. 
 
PAGE UP Bir sayfa yukarı kaydırır. 
 
PAGE DOWN Bir sayfa aşağı kaydırır. 
 
INSERT Bilgisayar açıldığında aktif değildir. Basılarak aktif hale getirildiğinde, harf girişinde kursörün sağındaki harfin üzerine yazar. Aktif değilse, sağdaki harfi sağa kaydırarak metnin arasına yazar. Word’de aktif olma moduna Üzerine Yaz (ÜYZ) denir. 
 
PRINT SCREEN Basıldığında ekranın o anki görüntüsünü kopyalar. Word yada Paint gibi bir programda Yapıştır komutu verildiğinde ekran görüntüsünü yapıştırır. 
 
ALT Grtuşu ile birlikte basıldığında, tüm ekran yerine aktif olan pencerenin görüntüsünü kopyalar. MENÜ TUŞU Sağdaki CTRL tuşunun solundaki tuştur. Kursörün bulunduğu noktaya farenin sağ tuşu ile tıklanmış gibi menü açar. 
 
WINDOWS TUŞU(WINKEY) ALT tuşlarının yanında bulunur. Fare ile başlat düğmesine basılmış gibi başlat menüsünü açar. Bazı kısayol tuşlarında kullanılır.

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik