Html

TİTLE Etiketinin SEO İçin Önemi Ve Meta Tagları

 

TİTLE Etiketinin SEO İçin Önemi Ve Meta Tagları


Bir önceki HTML Etiketi ve İlk Sayfamızın Oluşturulması makalemizde < title > etiketimizden bahsetmiştik . 

< Title > etiketi SEO açısından oldukça önemlidir . 

Bizler yani kullanıcılar arama motorumuzda herhangi bir arama yaptığımızda arama motorunun baktığı en önemli alanlardan birisi de < Title > etiketidir . 

Yazmış olduğumuz herhangi bir makalemize rastgele başlık vermemeliyiz . 

Makalemizi oluştururken SEO uyumlu olmasına özen gösteriyorsak , bu  bizim için önemliyse anahtar kelimemizin başlık etiketinde olması gerekiyor .

Herhangi bir web sitesinde gezinme işlemleri sırasında link için adres çubuğuna bakacak olursak , makalemize vermiş olduğumuz başlığın aslında sayfamızın linkine dönüştüğünü de göreceğiz . 

İşte bu yüzden arama işlemleri sırasında başlıklarımızın içerisinde anahtar kelimelerimizin geçmesi önemlidir . 

Peki < Head > etiketi < Title > etiketini içerisinde barındırmaktan başka ne işe yarar ? İçerisinde başka hangi etiketleri barındırır ?


< Head > etiketi içerisine yazılan en önemli etiketlerden birisi de meta etiketidir .  Meta verileri tarayıcıda gözükmezler . 

Oluşturulan web kodlarının Başlık alanına sayfanın açıklamasının yapılabileceği ve sayfa hakkında anahtar kelimelerin belirtilebileceği meta etiketler yazılabilir .  

Anahtar kelimeler bazı arama motorlarının sayfayı tanımasını ve tespit etmesini sağlar. 

Yeni nesil arama motorları (Ör : Google , Bing , Yandex ) meta etiketlerinin yanı sıra belgenin Gövde kısmındaki içeriği de dikkate alır. 

Aşağıdaki örnek kod satırlarında , meta etiketlerinin content bölümünde açıklama yapılmış ve parantez içinde bu sayfa için uygun örnekler verilmiştir . Author ise sayfa yazarının bildireleceğini bize söylemektedir . 

 
 
<meta name =" author" content ="Sayfayı düzenleyenin ismi ( ODTÜ-EG) " >
 
 

Aşağıdaki örnek kod satırlarında , meta etiketlerinin content bölümünde açıklama yapılmış ve parantez içinde bu sayfa için uygun örnekler verilmiştir .

 
<meta name = "Description " content="Sayfanın açıklaması( Bilişim Teknolojileri Alanında Uygulama Örnekleriyle Ders Anlatımları , Uygulama Sınavları , Modül Sınavları ) " >
 
Aşağıdaki örnek kod satırlarında ise arama motorları için anahtar kelimelerin tanımlanması yapılmıştır . 

<meta name = "keywords" content = "Arama motorlarına yardımcı olmak için sayfa hakkında anahtar kelimeler(HTML,ders,web sayfası,modül sınavları , ders notları , modüller )">
 
Eğer sayfa içeriği Türkçe ise hazırlanan sayfada herhangi bir Türkçe karakter sorunu yaşamamak için Başlık bölümü içine aşağıdaki meta etiketi eklenir.
 
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-9">
 
 

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik