Bilişim Sözlüğü Donanım Güncel

Transistör Nedir? Transistör Nerelerde Kullanılır ?

transistör

Transistör Nedir? Transistör Nerelerde Kullanılır ?

Transistör nedir ? ve Transistör Nerelerde Kullanılır ? sorusunun cevabını umuyorum bu yazımızda bulabilirsiniz .

Elektronik cihazlarda kullanılan ve insanlar farkında olmasalar dahi günlük yaşamın önemli detaylarından bir tanesi olan transistör ile ilgili bu yazımızda bu kavramın ne anlama geldiğini bütün detayları ile öğrenebileceksiniz.

Teknik anlamda ifade edilmesi gereken transistör; elektrik sinyallerinin yükseltilmesi veya anahtarlanması amacı ile kullanılan ve yarı iletken özelliklere sahip bir devre unsurudur. 3 ya da daha fazla bacağa sahip olan bu devre unsurunun bir bacağına elektrik sinayli uygulanırken diğer bacaklar ile elektrik akımının kontrol edilmesi hedeflenir.

Basit ama hayat kurtarıcı unsurlardan bir tanesi olan be yarı iletken elemanın uzun yıllardır hayatımızda var olduğunu ifade etmek gerekir. Şimdi gelin transistor nasıl icat edildi daha yakından bir göz atalım!

Transistör Nasıl İcat Edildi?

Transistorun tarihçesine bakıldığında 100 yılı aşkın bir süredir kullanımda olduğu gözlemlenebilmektedir. 1907 yılında icat edilen lambaların fazla elektrik üretmesi ve çabuk bozulması bu konuda dengeleyici bir elemanın ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır.

Bu tarihten itibaren çeşitli deneme ve patent başvuruları ile insan taşamına giriş yapan transistörlerin kullanıcı ile buluştuğu tarih ise II. Dünya Savaşı’ndan sonraya denk gelir.

Direnç anlamına gelen ‘Transrezistans’ kavramından türeyen ve ilk defa 1954 yılında kullanıcı ile buluşan transistorün IDEA markası tarafından üretildiği bilinir. 1954 yılından bu yana gerçek anlamda kullanılabilen transistorlar insan hayatını kolaylaştırmada oldukça etkilidir.

Transistor Çeşitleri

transistör-1

Transistorlar insan yaşamını kolaylaştıran özelliklere sahip olsa da farklı çalışma prensiplerine sahip ürünlerdir. Bu anlamda NPN ve PNP tip olmak üzere iki farklı iletken unsurdan bahsetmek gerekir.

NPN Tip Transistör

NPN tipteki transistorlarda iki adet N tipi yarı iletken malzeme arasına yerleştirilen bir adet P tipi yarı iletken malzeme ile transistor elde edilmesi sağlanır. Adından da anlaşılabilecek olan bu yapının akımın kullanılabilecek seviyeye getirilmesi temel amaçtır.

PNP Tip Transistör

NPN tipin tam aksine 2 adet P tipi yarı iletken madde arasında 1 adet N tipi yarı iletken madde yerleştirilir. Transistör görevini yerine getirmek adına elektrik akımını optimum seviyeye çeker.

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik