Güncel Veri Tabanı

Veri Tabanı Nedir ? Ms Access 1

internet

 

 Veri Tabanı Yazılımı

“Veri tabanı yazılımı” veri tabanının bilgiyi verimli bir şekilde düzenleyebilmesini, gerektiği zaman bilgiye ulaşılabilmesini sağlayan, birden çok kullanıcının bilgiye aynı anda erişmesine olanak sağlayan , verilerin düzenli bir şekilde saklanmasına imkan sağlayan ve kullanıcının dilediği takdirde düzenleme yapabilmesini ve çıktı alabilmesini sağlayan yazılımlardır.

Veri Tabanı Yazılımı Arayüzü

Bu bölümde Windows tabanlı Ms. Access veri tabanı programının arayüzünü tanıyacağız. Veri tabanı yazılımını çalıştırdığımız zaman karşımıza ilk olarak aşağıdaki ekran gelecektir. Bu ekranda daha önceden tasarlanmış olan çeşitli veri tabanı örnekleri ve sıfırdan bir veri tabanı oluşturmaya yarayan boş veri tabanı seçeneği yer almaktadır.

Mevcut dosyalardan birisini seçtiğimizde karşımıza veri tabanı penceresi gelecektir. Biz şimdilik “Boş Veri Tabanı ” seçeneğini tercih edelim.

Ardından karşımıza çıkan pencerede ” Oluştur ” düğmesini tıklayalım.

Veritabanı programı da diğer tüm programlarda olduğu gibi birtakım nesnelerden meydana gelmektedir. Bunlar; tablolar, formlar, raporlar, sorgular, makrolar ve modüllerdir.  Karşımıza çıkan pencerede sol alanda bu başlıkları göreceğiz.

 Tablolar: Veri tabanının temelini oluşturur ve her veri tabanı en az bir tablodan oluşmak zorundadır. Veri tabanında tüm bilgilerin tutulduğu yer tablolardır.

 Formlar: Tablolara bilgi girişini kolaylaştırmaya yarayan, paket programlardaki kullanıcı arayüzlerine benzeyen nesnelerdir. Genellikle çeşitli komutları uygulayan komut düğmelerine sahiptirF.

 Raporlar:  Verilerin ekranda, farklı programlarda veya kağıt üzerinde tablolar hâlinde sunulmasını sağlayan araçlardır.

 Sorgular: Çok farklı işlevleri yerine getirmekle birlikte en önemli görevleri tablolardan istenilen verilerin alınmasını sağlayan nesneler oluşudur. Sorgular kullanarak çeşitli tablolara dağılmış olan verileri, tek bir veri sayfasında görüntüleyebilirsiniz.

 Makrolar: Veri tabanına işlev eklemek için kullanılabilecek basitleştirilmiş bir programlama dilidir. Form üzerinde bulunan bir komut düğmesine makro eklenebilir ve düğmenin her tıklanışında bu makro çalıştırılabilir. Makrolar bir raporun açılması, bir sorgu işleminin gerçekleştirilmesi veya veritabanının kapatılması gibi görevleri yerine getiren eylemler içerir. Elle gerçekleştirdiğiniz birçok veritabanı işlemini makrolar sayesinde otomatik hâle getirilebilirsiniz.

 Modüller: Modüller, makrolar gibi veri tabanına işlev eklemek için kullanılan nesnelerdir.Makrolardan farkı, makrolar makro eylemleri listesinden seçilip oluşturulurken, modüller visual basic programlama dilini kullanarak yazılır.

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik