Güncel

WEB GELİŞTİRİCİLERİ İÇİN UYGULAMA İZLEME ARAÇLARI

 

WEB GELİŞTİRİCİLERİ İÇİN UYGULAMA İZLEME ARAÇLARI

 
Günümüzde Web geliştiricilerin faydalandığı bir sürü uygulama bulunmaktadır. Bunlar geliştiricilerin ihtiyaç duyduğu kategorileri barındıran uygulama izleme araçlarıdır. 
 
Web geliştiricileri bu uygulama izleme araçlarını sunucularını kontrol etmek ve loglarını analiz etmek için kullanmaktadır. Web geliştiricileri bu uygulamaları site güvenliğini teyit etmek için de kullanmaktadırlar. 
 
Web geliştiricilerin çalışma mantığı doğrultusunda hizmet veren bu uygulamalar onlar için bütün kolaylıkları sağlamaktadır ya da sağlamaya çalışmaktadırlar. Şimdi sizlerle beraber bu uygulama izleme araçlarına bir göz atalım.
 

NodeQuery

NodeQuery ücretsiz server araçlarından bir tanesidir. Üyeliğinizin aktif olması halinde bu siteden faydalanabilirsiniz.

WatchSumo

Web geliştiricilerin en çok kullandığı sitelerin arasındadır. Çünkü ücretsiz ve çok kolay kullanımı bulunmaktadır. Siteyi kullanabilmek için üye olmanız gerekiyor.

Exoprise

NodeQuery ve WatchSumo gibi bu araç da ücretsiz bir kullanıma sahiptir. Exoprise sitesine ücretsiz üye olduktan sonra bu siteyi kullanmaya başlayabilirsiniz. Sitenin oldukça kolay ve anlaşılır bir arayüzü bulunmaktadır.
 
 

Circonus

Diğer izleme araçlarına oranla Circonus’un daha kapsamlı bir çalışma alanı bulunmaktadır. Circonus sitesinde bulut, makine verileri, sunucular, web yayınları, veritabanları, sanal veri, e-ticaret gibi verilerinizi analiz eder.

StatusCake

Web sitesi izleme araçlarından birisi de StatusCake. Dünya devlerine hizmet veren bu site en iyiler arasında.

New Relic

Site performansı olarak çok ileride olan bu Web sitesi izleme aracını çok seveceksiniz. İçinde birçok fonksiyonu barındıran bu siteyi sizlere tavsiye ediyoruz.

Happy Apps

Sitenin en büyük amacı kullanıcılarına göre izleme aracını kişiselleştirmek. Araç, tüm sistem özelliklerinin performansını kontrol edebilir, aşırı yük ve benzeri sebeplerden ötürü gecikebilen veri analizleri de buna dahil.
 

Web Geliştirici Neden İzleme Araçlarına İhtiyaç Duyar?

 
Web geliştiricisi, sitenin nasıl çalışacağını kodlar. Bu kodları program aracılığıyla kodlar. Siteyi kodlarken her Web geliştiricisinin önceliği farklıdır. Kimisi müşteri odaklı çalışır. 
 
Kimisi blog site gibi uğraş verir. Kimisi ise hobi amaçlı hizmet veren siteler gibi hizmet vermesini istediği sitenin kodlarını yazar. Çalışmalar, bir web sitesi için kendi ihtiyaçlarını ve gereksinimlerini tartışmak için müşterileriyle buluşmayı içerebilir veya web sitelerinin nasıl çalışır durumda kaldığını ve güncelliğini nasıl koruyacaklarını açıklamayı ister.
 
Web geliştiricileri teknoloji ile haşır neşirdir ve bu işi yapmaktan zevk aldıkları için mükemmele en yakın sonuçları verirler genel olarak. Web geliştiricilerin işi tabi burada bitmiyor. Sitelerini kullanıma açtıktan sonra sitelerini izleme ihtiyacı duyarlar. Bu ihtiyaçlarını da program izleme araçlarıyla yaparlar. Sizin de az önce okuduğunuz gibi piyasada fazlasıyla program site izleme aracı bulunmaktadır.
 
Bu kadar fazla alternatifin bulunmasının avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Piyasanın geniş olması rekabeti doğurduğu için siteler program izleme araçları ve bunların yenilikleri konusunda birbiriyle yarışır haldedir. Siteler ilk önce en iyi sonucu vermek için uğraşıyordu fakat bu bir yerden sonra kullanıcılara yetmemeye başladı. 
 
Kullanıcılar daha fazlasını istemeye başladı. Bunu da hakediyorlar. Siteler de kullanıcıların bu ihtiyaçlarını farketti ve site içinde daha fazla alternatif sonuç veren araçlar kodladılar. Genel olarak sitelerin araçlarının hepsi iyi ve hızlı çalışmakta. 
 
Burada size düşen kendinize en uygun program izleme aracını bulmak. Müşteriler bu konuda genel olarak çok zorlanıyorlar olacaklar ki çok fazla program izleme aracı değiştiriyorlar. 
 
Öyle ki işlerinin yarısından fazlasını bitirmişken bile bulunduğu sitedeki program izleme aracını terkedip başka sitelerde ki araçlara yönelebiliyorlar. Bu da kullanıcıların işlerini tekrar yapmalarına sebep olduğu hem uğraştırıyor hem de işlerini uzatmalarına yol açıyor. Size tavsiyemiz baştan tercihinizi iyi yapmanız.

 

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik