Seo Wordpress

Web Site Hızı Nedir ? Nasıl Ölçülür ?

web-site-hızı

Web Site Hızı ve Performansını Arttırma

Web Site Hızı Nedir ?

Web sitenizin yükleme süresi web site hızı olarak tanımlayabiliriz .

Web tarayıcılarından ulaşmak istediğimiz web sitesinin görüntülenmesi için geçen süreyi ölçen sistemlerdir .

Arama motorları hızlı açılan web sitelerini sever. Bu nedenle sayfa yüklenme süresi arama motorları için en önemli hususlardan birisidir .

Açılışı hızlı olan web sitelerinden arama motorları web sitenizi daha hızlı indexleyecektir . Bu da web sitenizin arama motorları sorgu sonuçlarında üst sırala taşınması anlamına gelmektedir.

O halde web sitemiz ne kadar hızlıysa Google’ın bizlerin web sitesine vereceği puan da o kadar yüksek olur diyebiliriz .

2012 yılında Google web yöneticisi merkez blogunda yapmış olduğu açıklamada web site hızının sıralamada en önemli etkenlerden birisi olduğunu ifade etmişti. İlgili makaleye ulaşmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz .

Yazımızın buraya kadar olan kısmında web sitemizin arama motorları açısından öneminden bahsettik .

Peki ama Web sitemizin hızının ziyaretçilerim açısından önemi yok mudur ?

Tabiki hızlı açılan web sitelerinde ziyareçilerin daha uzun süre kaldığı izlenmiştir. O halde web siteniz yavaş açılıyorsa ziyaretçiler web sitenizi daha hızlı terk edecektir .

Ben wordpress alt yapısını kullanıyorum .

WordPress web site hızımı ve performasımı arttırmak için neler yapmalıyım ?

  • Hosting servis seçimine oldukça dikkat edilmelidir .

Hosting seçimi yaparken aylık trafik , ziyaretçi sayısı , güvenlik ve yedekleme , teknik destek hizmetinin her daim aktif ve çözümcü olmasına dikkat edebiliriz .

  • Web sitenizi oluştururken tema seçimine dikkat edilmelidir .
  • WordPress yönetim panelinden ekleyebileceğiniz eklentiler konusunda da oldukça titiz davranılmalıdır . Az sayıda ve güvenilir ,kaliteli eklentiler kullanılmalıdır .
  • Siteniz içerisinde kullanılmayan eklentiler , kodlar kaldırılmalıdır .
  • Cache eklentisi kullanılmalıdır .

Web sitemin hızlanması için elimden geleni yaptım .

Web sitemin hızını nasıl test edeceğim ?

Web sitenizin hızını test etmenizi sağlayacak birçok araç bulunmaktadır. Birkaç tane en verimli sonucu alacağınız araçlara örnek verelim .

  • Pagespeed insights : Google ait araçlardan birisidir . Ölçümlerde Gtmetrix aracına nazaran daha az detaya yer vermekte fakat en önemli detaylara vurgu yaparak verdiği önerileriyle sitenizin performansını artırmanız için yeterli bilgiye ulaşabilirsiniz.

Aracımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz .

  • Gtmetrix : en detaylı açıklamalarla hatalarınızın çözümüne dair önerilerde bulunmaktadır . Aracımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz .
  • Pingdom Test : En çok tercih edilen araçlarımızda olup yüksek boyutllu verilerinizi optimize etmenize olanak sağlar . Aracımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz .

Seo kategormizde yer alan diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz .

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik