Güncel

WEB SİTESİ PERFORMANS ANALİZ ARAÇLARI

WEB SİTESİ PERFORMANS ANALİZ ARAÇLARI

Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların memnun kalmasını istiyorsanız sitenizde dikkat etmeniz gereken konulardan bir tanesi de site hızıdır. Eğer Web site hızınız gerektiği kadar hızlı olmazsa ziyaretçileriniz bu durumdan sıkılacak ve hemen diğer alternatiflere yönelecektir ve bir daha sitenizi ziyaret etmek istemeyecektir. 
 
Web site hızınızı göreceli olarak siz de deneyimleyebilirsiniz. Ama bu işe daha profesyonel yollardan çözüm getirmek istiyorsanız işte burada imdadınıza Web sitesi performans analiz araçları programları yetişiyor.
 

GOOGLE PAGESPEED INSIGHTS

Web site hızınızı ölçmeniz için Google tarafından PageSpeed Insights geliştirilmiştir. Bu programın temel amacı Web site hızını ölçmektir fakat sadece Web site hızı ölçmek için de kullanılmaz. 
 
Web site hızı ölçme dışında birçok fonksiyonu bulunmaktadır. İçerik analizi ve aramalarda kaçıncı sıralarda olduğunu göstermek gibi birçok fonksiyonu bulunmaktadır. Bu sayede de site sahipleri, sitelerindeki eksiklikleri giderebiliyor. 
 
İşleyiş şekli ve tasarımı ile daha kullanışlı bir hale gelmiş olan PageSpeed artık Google Chrome verilerini de site sahiplerine sunuyor. 
 
Raporları diğer sitelere göre daha akışkan ve anlaşılır şekilde gösteren Google PageSpeed Insights kullanıcıların en çok tercih ettiği Web sitesi performans analiz araçları programları listesinde en başta yer almaktadır. 
 
 
Google PageSpeed Insights’ın kullanıcılarına verdiği özellikler aşağıdaki gibidir:
 
  • Bu program masaüstü, dizüstü, tablet ve mobil versiyonlara uygundur ve mobil versiyonun teması mobil cihazlar için elverişlidir.

 

  • Web sitenizi 100 puan üzerinden değerlendirmektedir.

 

  • Web siteniz hakkında size önerilerde bulunur. İçeriklerinizi yönlendirmenize yardımcı olur.
  • Bu aracın firefox, safari, opera ve chrome için çıkarılmış eklentileri bulunmaktadır. Yükleyip anlık testler gerçekleştirebilirsiniz.

 

PİNGDOM SİTE HIZI TESTİ

Web sitenizi daha etkin ve daha etkili biçimde kullanmanıza olanak sağlayan Web site analiz araçlarında bir tanesi de Pingdom’dur. Pingdom’da site hızı haricinde faydalanabileceğiniz farklı özellikler de bulunmaktadır. Pingdom’un sunduğu özellikler aşağıdaki gibidir:
 
Laverage Browser Caching, Content size and requests by content type, Load Time, Remowe Query Strings, Serve static content from a cookieless domain, Parallelize Downloads Across Hostnames, Specify a cache validator, Pingdom Response Codes, Content size and requests by domain, SSL Kontrolü, Pingdom Speed Test Tool, Peformance grade, Faster than, Page Size, Request, Test Server.
 
Web site performans analizi araçları arasında en iyilerinden biri olan Pingdom bizimde önerdiğimiz araçlardan biridir.

GTMetrix

Web sitesi performans analiz araçları listemizdeki şimdiki konuğumuz Kanadalı şirket GTMetrix. En bilindik sitelerden biri olan GTMetrix kullanıcıları tarafından çok sevilmektedir ve bir kere kullanan sürekli bu siteden analizlerini değerlendirmektedir. GTMetrix firefox ve chrome gibi birçok tarayıcıda kullanılmaktadır. Mobil sürümleri de bulunan site çok kullanışlı bulunmaktadır.
 
Site içeriğiniz anahtar kelimelerini de bulmanızda size yardımcı olan GTMetrix en az diğer siteler kadar güçlü bir altyapıya sahiptir. GTMetrix’in sizlere sunduğu özellikler şunlardır:
 
-Kendine özel bir puanlandırma sistemi olan sitede kullanıcılara en doğru sonuçları aktarmak için bu sistem kullanıldığı belirtilmektedir.
 
-Sorgulama sonuçları raporlarını PDF formatında da temin edip indirebilirsiniz.

 WEB.DEV

İnternet sitesi performans analiz araçlarından bir tanesi de WEB.DEV adlı sitedir. Bu site de diğer sitelerin sunduğu özelliklerin hemen hemen çoğunu sunarken ayrıyeten bu sitede yapacağınız analizlerde SEO puanınızı da görebilirsiniz.

Google Mobil Web Site Hızı ve Performans Testi Aracı

Bu Web site performans analiz aracımız ise Google PageSpeed Insights analiz aracının bir benzeri olarak mobil sitelere özel hazırlanmış versiyonudur. Genel olarak sitelerin 3G ve 4G hızını ölçmede kullanılmaktadır.

 

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik