İşletim Sistemleri

Windows 10 İle Gelen Yenilikler Nelerdir?

windows-10

Windows 10 İle Gelen Yenilikler Nelerdir?

Yazılım devinin Windows 10 ile getirdiği değişimler ve yenilikler neler?

En büyük yenilik tabii ki başlat menüsü. Haksızlık etmeyelim, başlat menüsünün geri gelmesi belki yenilik değil ama kendi içinde yenilikler içeren, hatta neredeyse tamamen elden geçirilen bir yapı söz konusu.
1)

Modern ve dokunmatik arayüzün temel taşı sayılan canlı kutucuklarla yenilenmiş yeni başlat menüsü, hem Windows 8 izlerini taşıyor hem de klasik Windows deneyimini kullanıcılara sunuyor. Canlı kutucuklar klasik başlat menüsü öğelerinin hemen sağ tarafında yer alıyor. Bu bölüme favori web siteleri, favori uygulamalar ve kişiler eklenebiliyor. Canlı kutucuklar tıpkı Windows 8’de olduğu gibi otomatik olarak güncelleniyor ve kullanıcılara bildirim sağlıyor.

2)

 
     Windows 10 ile gelen bir diğer yenilik ise arama satırının tekrar başlat menüsündeki yerini alması. Klasik yapısıyla dikkati çeken yeni arama sistemi hem bilgisayar içerisindeki verilerde arama hem de web üzerinde arama gerçekleştiriyor.
 
 
3)
     
     Bu özelliği test etmek için aynı anda 3-4 pencere açın, herhangi birinin üst menüsünden basılı tutun ve sağa sola sallayın. Aktif olan pencereler dışındaki pencereler simge konumuna küçülecektir. Eğer bu pencereler simge konumunda ise bu işlemi tekrar yaparak geri eski boyutuna getirebilirsiniz.

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik