İşletim Sistemleri

Windows 10 ‘ İlk Bakış

Windows 10 ‘ İlk Bakış

Windows 10

 

        Bilgisayarımız ilk açıldığında bizi karşılayan ekran masaüstü olarak isimlendirilir.  Tüm işlemler masaüstü aracılığı ile yapılır.
        Eğer bilgisayarınızı açtığınızda masaüstünde hiçbir masaüstü simgesi yoksa masaüstünde boş bir yere sağ tıklayıp  Görünüm – Masaüstü Öğelerini Göster komutunu verebiliriz.
Sol alt kısımda Windows tuşunun bulunduğu alan Başlat Menüsüdür.
Windows 8 ‘ e göre gelişmiş durumdadır.
Başlat menüsü 3 alandan oluşur .
1.      Bu alanda güç seçenekleri düğmesi bulunur .Bilgisayarı açma , kapama gibi temel ayarlar burada bulunur.

Bilgisayarı Kapat :

Bilgisayarımızı kapatma işlemini yaptığımız komuttur.

Yeniden başlat :

Bilgisayarımızı kapatıp açarak yeniden başlatılmasını sağlıyor.

Uyku :

Bilgisayarımızı uyku moduna alıyor . Kullanıcı tarafından klavye ya da Mouse aracılığı ile bir veri girişi olduğunda oturum açma penceresi karşımıza geliyor.

Güç düğmesinin hemen üzerinde ayarlar düğmesi mevcuttur . Ve ayarlar düğmesine tıklandığında Windows ayarları penceresi açılır. Genel Windows ayarlarına ulaşılır.

Onun üzerinde de kullanıcının üzerinde çalıştığı oturum ile ilgili bilgilerin bulunduğu alan vardır.

2.                 Bilgisayara yüklü olan programların listesi harflere göre listelenmiştir. En üstte yer alan şeride tıkladığımda alfabe listelenir.

Bazı harfler mat bazıları ise daha parlaktır. Parlak olan harfler adı o harf ile başlayan uygulama ya da programların bilgisayarımızda yüklü olduğunu gösterir. Ve o harfe tıkladığımda o harf ile başlayan programların listesi açılır.

Mat olan harfler ise adı o harf ile başlayan uygulama ya da programların bilgisayarımızda yüklü olmadığını gösterir.

3             Oluştur ve Keşfet alanları burada bulunur. Varsayılan olarak bazı programları bu alana eklenmiş durumda.

Windows kullanıcılar tarafından çok sık kullanılan ya da kullanılacağını düşünülen program ya da uygulamaların kısayollarını bu alana yerleştirmiştir.

     Bu alan kişinin isteğine göre özelleştirebilir. Dilediğiniz uygulama simgesi eklenebilir , silinebilir ,  boyutu ayarlanabilir.

     Bilgisayarımıza yüklenmiş olan programlar listesinden herhangi bir programın adının üzerinde sağ tıklayarak Başlangıç’ a Sabitle komutunu verebiliriz. Bu komutla dilediğimiz program bu alana eklenir.

 

        Eğer bu alandan herhangi bir uygulama ya da programı kaldırmak istiyorsak , istediğimiz program ya da uygulamanın üzerinde sağ tıklayarak Başlangıç’ tan kaldır komutunu verebiliriz.

 

         Herhangi programın simgesinin boyutunu değiştirmek istiyorsak uygulama ikonunun üzerinde sağ tıklayarak Yeniden Boyutlandır komutu ile dilediğimiz seçeneklere ulaşabiliriz

 

          Yine program ikonunun üzerinde sağ tıklayarak Kaldır komutunu vererek bilgisayarımdan kaldırabilirim.

          Başlat menüsünün yanında arama alanı mevcuttur. Bir kez tıkladığınızda arama alanı açılacak ve dilediğiniz bir belgenin , programın adını yazarak sistemde aratabilirsiniz.

 

         Bunun yanında aşağıda uzanıp giden , üzerinde çeşitli ikonların bulunduğu çubuğa da görev çubuğu deniyor.

 

        Windows 10 ile gelen tarayıcı Microsoft Egde programının ikonu da arama düğmesinin yanında bulunuyor.

        Microsoft Edge simgesinin hemen yanında ise Microsoft Store bulunuyor.

Dosya Gezgini ise tüm belgelere  , alanlara tek pencere üzerinde ulaşılıp işlem yapılabilmesini sağlar .

        Ve sonrasında da bizim eklediğimiz program ikonları mevcuttur .

        Bu ikonlar da Başlat menüsündeki gibi isteğimize göre düzenlenebilir. Eğer Bir ikon görev çubuğundan kaldırılmak isteniyorsa , o ikon üzerinde sağ tıklayarak Görev Çubuğundan Kaldır komutu verilebilir.

 

       Eğer yerini değiştirmek istiyorsak sürükle bırak yöntemini kullanabiliriz.

      Görev çubuğunda bazı ikonların altında mavi bir çizgi bulunabilir. Bu mavi çizgi o uygulama ve ya programın çalıştığını gösterir. Üzerinde gidip tıklandığında ise program penceresi tekrar masaüstünde açılır.

 

      Görev çubuğunda en sağda aksiyon merkezi var.  Eğer mesaj gelmişse , web sitelerinde bildirimleriniz bulunuyorsa , bir virüs tehdidi almışsak ,bir usb takılıyorsa bu alanda görüyoruz.

       Benim şuan aksiyon merkezimde 2 yeni bildirim mevcut.

 

       Bir bilgisayarda tüm işlemlerimizi pencereler aracılığı ile yaparız. Bir pencere yapısı her zaman aynıdır.

       En üstteki çubuk başlık çubuğudur.

       Tam ekran yapmak istediğim bir pencerenin başlık çubuğuna çift tıklamam yeterlidir. Yine aynı şekilde tam ekran olan bir pencereyi küçültmek istersem en üstteki başlık çubuğuna çift tıklamam yeterlidir.

       Başlık çubuğundan tutup hafif aşağı çekersem penceremiz küçülecek. Eğer penceremiz küçük boyutta ise penceremizi başlık çubuğundan tutup üst alana götürdüğümde silik bir çerçeve çıkana dek beklersem pencerem tam ekran olacaktır.
       Pencerem küçük boyutta iken başlık çubuğundan penceremi sağ ya da sol alana ekranda pencere belirene dek sürüklersem bıraktığım anda pencere ekranın yarısını kaplayacak şekilde masaüstüne yerleşir.

       Görev çubuğunda yer alan Görev Görünümü ikonunu tıkladığımda ise açık olan pencereler masaüstüne küçük bir simge şeklinde yerleşir. Ve ben tüm açık olan pencereleri görürüm . Hangi pencereyi açmak istersem o pencere üzerinde tıklarım.

       Aslında daha önceki Windows sürümlerindeki Alt + Tab tuş kombinasyonu gibi çalışır. Alt + Tab tuş kombinasyonu açık olan pencereleri küçük resim şeklinde ekrana yerleştirir. Ve biz Alt tuşuna elimiz basılı kalacak şekilde her  Tab tuşuna bastığımızda sonraki pencereye geçer . Hangi pencere üzerinde durursam o pencere açılır.

Kişiselleştirme ayarları

 

      Başlat menüsünü tıklıyorum ardından Ayarlar alanına ulaşıyorum. Bu alanda kişiselleştirme komutunu veriyorum.

Ya da

Masaüstüne sağ tıklayarak kişiselleştirme komutunu veriyorum.

 

 

Arkaplan : Masaüstünün arka plan rengini , resmini değiştirebiliriz.

Renkler : Başlat menüsündeki renkler

Kilit Ekranı : Bilgisayarı belli bir süre çalıştırmadığımızda ekranın kilitlenmesini sağlayabilirsiniz. Bilgisayarda ne kadar süre işlem yapmadığınızda oturumunuzun kilitleneceğini belirleyebilirsiniz. Bilgisayarınız kapanmaz sadece oturum kapanır.

Temalar :

Başlangıç : Başlangıç menüsü ile ilgili ayarları bu alandan yapabiliyoruz.

Görev Çubuğu : Görev çubuğunun rengini değiştirebilir , kilitleyip bu kilidi açabiliriz . Görev çubuğu ile ilgili tüm ayarlara ulaşabiliriz.

 

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik