İşletim Sistemleri

Windows 10 İşletim Sisteminde Web Tarayıcılar

Windows 10 İşletim Sisteminde Web Tarayıcılar


Windows 10 işletim sistemi içerisinde dahili olarak iki ayrı web tarayıcısı gelmektedir . 

İnternet Explorer tarayıcısı 11 kodlu sürümü ile yer almaktadır .

İnternet Explorer 11


Windows 10 içerisinde İnternet Explorer sürümü 11 olarak gelmektedir . 

Özellikle kurumların sahip olduğu ve modern web standartlarına kolaylıkla güncellenemeyen bazı uygulamaların çalışmaya devam edebilmesi için İnternet Explorer kritik öneme sahiptir . 

İnternet Explorer 11 , dahili olarak sahip olduğu Enterprise Mode özelliği ile geçmişte yer alan farklı internet explorer sürümleriymiş gibi çalışabilmektedir . 

Enterprise mode kullanımı için bir site listesi oluşturulmalıdır .  Bu liste ; içerisinde basitçe web adresi , döküman veya tarayıcı modunun tanımlandığı ve varsa ilgili siteyle ilgili notların yer aldığı bir XML dosyasıdır . 

Bu dosya ağ üzerinde veya istemci üzerinde ulaşılabilecek bir noktaya konumlanmalı ve merkezi olarak konfigüre edilebilecek bir politika ile istemciler üzerindeki İnternet Explorer Enterprise Mode aktif hale getirilmelidir .

Bu konfigürasyon gerçekleştirildiğinde istemciler ilgili site listesini indirecek ve İnternet Explorer bahsedilen adreslere giderken site listesinde belirtilen döküman veya tarayıcı modunu kullanrak gidecektir. 

Site listesinin oluşturulabilmesi için gereken uygulama Enterprise Mode Site List Manager ( 

Kurumsal Mod Site Listesi Yöneticisi ) ‘ dır . 


İster internet üxerinden aratarak istersek Microsoft ‘ un sitesinden indirebiliriz. İndirmek linkine ulaşmak için tıklayabilirsiniz .Programımızı indirdikten sonra bilgisayarımıza kurarak devam ediyoruz . 

 
Kurulum işlemimizi Finish komut düğmesi ile tamamlıyoruz .
 
 
 
Kurulum işlemleri tamamlandığında masaüstümüze program kısayolumuz ekleniyor ve bu kısa yolu çalıştırıyoruz. 
 
 

Enterprise Mode Site List Manager uygulaması açıldıktan sonra Add butonu ile yeni web sitesi ekleme iletişim penceresine ulaşılabilir . 


Save komutu ile dosyasımız kaydedilir . 

Konfigürasyon gerçekleştirildikten sonra , site listesinde yer alan adresler tarayıcıda açıldıklarında kendileri için tanımlanmış tarayıcıda açıldıklarında kendileri için tanımlanmış tarayıcı ayarlarını kullanarak tarama yaptıkları görülür . 

 

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik