İşletim Sistemleri

Windows 10 Temel Ayarlar – Görev Yöneticisi

Windows 10 Temel Ayarlar – Görev Yöneticisi

 

Windows 10 Yazıcı Ekleme

 
 
 
        Windows arama çubuğuna yazıcı yazdığımızda  “Yazıcılar ve Tarayıcılar” sayfasına ulaşırız.
 
        Diğer bir yol olarak da görev çubuğunun en sağında bulunan Aksiyon Merkezine gelerek Cihazlar alanına ulaşmaktır. Bu alanda sol menüden “Yazıcılar ve Tarayıcılar” komutunu tıklarım.
 
        Daha bir çok yöntem var. Siz hangi yöntemi kullanırsanız kullanın aynı işlem penceresine ulaşacaksınız.
 
 
        Bilgisayarımda tanımlı olarak hiçbir yazıcı olmamasına karşın tanımlı yazıcılar alanında yazıcı isimleri görüyorum. Bu alanda görülen isimler aslında bir yazıcı tanımlı değildir. Sanal olarak bu isimler görülmektedir.
 
        Sistemimize bir yazıcı tanımlamak istediğimizde öncelikle bağlantılarını yapıyoruz.  Windows bu yazıcıyı otomatik olarak tanıyacak ve sürücülerini kurmaya çalışacaktır.

Görev Yöneticisi 

 
 
 
        Bilgisayarımızda çalışmış ve çalışmakta olan uygulamaların, programların kaynak kullanımlarını gösteren, gerektiğinde çalışan uygulamaları kapatabildiğimiz bir araçtır.
 
        Daha çok bilgisayarımızda bir sorun yaşadığımızda bu sorunun hangi uygulamadan kaynaklandığını görebilmek için kullanılır.
 
        Windows 10 da Görev Yöneticisine ulaşmanın tabi ki birden fazla yolu vardır.
 
  • Arama çubuğuna Görev Yöneticisi yazabilirsiniz.
  • Ctrl + Alt + Del tuş kombinasyonu ile çıkan iletişim penceresinde Görev Yöneticisi bağlantısını tıklayabiliriz.
  • Görev çubuğunu sağ tıklayarak Görev Yöneticisini seçerek ulaşabilirim.
  • Görev Yöneticisi sadece o an çalışan uygulamaların çalışma durumunu gösterir.

 

 
 
        Dilersek bu alandan çalışmasında sorun olduğunu gördüğümüz, düşündüğümüz uygulamanın çalışmasını sonlandırabiliriz.
 
        Bir uygulamanın çalışma durumunu sonlandırmak için o uygulamanın adı üzerinde tıklayarak (seçerek) sağ alt alanda Görevi Sonlandır düğmesini tıklayabiliriz.
 
        Üstte bulunan Ayarlar uygulamasına gelip Görevi Sonlandır komut düğmesine bastığımda çalışan uygulamalar listesinden adının kaldırıldığını görüyoruz.
 
 

Aygıt Yöneticisi

 
 
        İşletim sistemimizin kurulu olduğu bilgisayarımızın sahip olduğu aygıtları, donanımların sürücülerinin doğru yüklenip yüklenmediğini gördüğümüz çalışma alanıdır.
 
        Windows 10 arama çubuğuna Aygıt Yöneticisi yazarak direkt Aygıt Yöneticisi penceresine ulaşabiliriz.
 
 
 
        Aygıt Yöneticisi penceresinde sistemimize takılı olan mevcut donanımları görüyoruz. Bu donanımların üzerinde sarı ünlem işareti yoksa bu donanımların düzgün çalıştığını, sürücüleri ile ilgili bir sorun olmadığını düşünebiliriz.
 
        Mesele benim sistemimde takılı olan bir aygıt sürücüsünün güncelleştirilmesi gerekiyor. Ve bu yüzden aygıt adının başında sarı ünlem işareti görüyorum. 
         Sürücünün adının üzerinde sağ tıklıyorum.
 
 
 
        Sürücüde yapılabilecek işlemler listesinde Sürücüyü Güncelleştir  seçeneğini seçerek sürücüye ait yazılımın bilgisayarıma yüklenmesini istiyorum.
 
 
 
        Benim komutum ile beraber sürücüye ait yazılım internet üzerinde aranıyor.
 
 
 
        Sürücüye ait yazılım internetten bulunduğunda bilgisayarımıza indiriliyor.
 
 
 
        İnternetten sürücü yazılımı indirildiğinde sürücü bilgisayarımıza yüklenmeye başlıyor.
 
        Yükleme işlemi bittiğinde bilgisayarımızı yeniden başlatmamız gerektiği bildirilecektir. Sistemi yeniden başlattığımızda sürücülerimiz güncellenmiş haliyle devreye girecektir.
 
        Mesela bir sürücüyü sistemden sökeceğiz. Cihazın adının üzerinde sağ tıklayarak Cihazı Devre Dışı Bırak seçeneğini seçiyorum. Önce devre dışı bırakıyorum. Ardından Cihazı Kaldır diyerek sistemden kaldırıyorum.
 
        Bilgisayarı yeniden başlattığımızda eğer aygıt hala bilgisayara takılı ise sistem onu otomatik olarak tekrar tanıyacaktır.
 
        Eğer bilgisayarı yeniden başlatmadıysak Eylem menüsü altında Donanım Değişikliklerini Tara komutu ile sisteme kaldırmış olduğumuz aygıtı tekrar tanıtabiliriz.
 
 

Disk Yönetimi

 
        Windows 10 işletim sistemi üzerinde bulunan Disk Yönetim aracına ulaşmak için arama çubuğumuza Bilgisayar Yönetimi yazıyoruz.
 
        Karşımıza gelen pencerede Depolama alanı altındaki Disk Yönetimini seçiyoruz.
 
        Burada  bizi ikiye bölünmüş bir sayfa karşılıyor.
 
        Sayfanın alt kısmında  Disk 0 , Disk 1 , Disk 2 , Disk 3 gibi ibareler görüyoruz.
 
        Buradaki her bir satır bilgisayarımıza fiziksel olarak bağlanmış olan diskleri temsil ediyor. Her bir satırdaki her bir sütunda bu disk üzerinde oluşturulmuş bölümleri gösteriyor.
 
        Bu sürücüler üzerinde çeşitli işlemler yapılabilir. Örneğin yeni bir sürücü tanımlanabilir. Var olan sürücülerin kapasiteleri değiştirilebilir.

 

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik