Güncel Wordpress

WordPress Mi ? Blogger Mı ?

WordPress Mi ? Blogger Mı ?

Evet arkadaşlar uzun süredir aklınızda olan bir blog açmalı mıyım ? sorusunun cevabını Evet olarak verdiniz .

Ve şimdi sıra Acaba bloğumu hangi platformda oluşturmalıyım ? sorusunun cevabını bulmakta ise bu makalemizin sonunda umarım kararınızı vermiş olacaksınız .

WordPress mi yok da Blogger mı ? sorusu yeni başlayan yada başlayacak olan tüm web masterların aklını kurcalayan ortak bir sorundur .

Aslında sorunun çözümü  istediklerimizi ,ihtiyaçlarımızı belirleyip cevaplarını bulduğunuzda ortaya çıkacaktır .

Şimdi kısaca wordpress ve blogger konularına değinelim . Avantaj ve dezavantajlarından bahsedelim . Umarım yazımızın sonunda kararınız netleşmiş olur .

Genel olarak pek bilinmese de  WordPress ifadesi ile aslında  wordpress.org kastedilmektedir. Blogger benzeri bir sistem olan wordpress.com ise bu konuda devre dışı kalmaktadır .

Blogger Google ‘ ın ücretsiz  hizmetidir.

Bir web sitesinde yapılabilecek tema değiştirme ,yazılar ekleme ,sayfalar ve menüler oluşturma  gibi birçok işlemler  kolayca yapılabilmektedir .

Google alt tabanıyla ücretsiz ve sınırsızca yönetilen oldukça güvenli bir sistemdir. Hosting ücretleri ve yönetimi gibi yada trafik limitleri, CPU limitleri gibi hosting hizmetlerindeki sorunları Blogger sisteminde kafa yormak zorunda kalmazsınız .

Dikkatinizi dağıtacak çok fazla alan , eklenti olmadığı için ilginizi doğrudan içeriğinize odaklayabilirsiniz .

Bütün bu güzelliğe rağmen bir dezavantajından bahsedelim . Blogger bazı durumlarda bizi sınırlandırabilir . WordPress te olduğu gibi çeşitli özellikler için kullanabileceğimiz eklentiler maalesef WordPress ‘ te yok .


WordPress açık kaynak kodlu olarak geliştirilen bir içerik yönetim sistemidir. Web tasarım piyasasında en fazla desteği olan, en fazla tema ve eklenti çeşitliliğine sahip bir sistemdir .

Acemi olan bir kişinin bile çok kısa sürede istediği özelliklere sahip, istediği yapıda bir web sitesi kurabileceği sistemdir .

WordPress sahip olmanız gereken hosting için sizlerin düzenli bir maliyet getireceğini de unutmayalım .

Aynı zamanda  WordPress size neredeyse sınırsız seçenek ve özelleştirme imkanı sunmaktadır .

Bir çok isteğinizi hiç bir kod bilgisi gerekmeden hazır eklentiler yardımıyla web sitenize dahil edebilirsiniz. Size ve sitenize özel eklenti geliştirebilir yada bir profesyonele yaptırıp kullanabilirsiniz. Web sitenizin üyelik sistemini aktif edebilir ve üyelerinize özel içerikler yada yetkiler sunabilirsiniz.

Kullanıcılarınızın kendi içeriklerini oluşturup yayınlamasına izin verebilirsiniz. Ayrıca woocommerce gibi ticari eklentiler yardımıyla sitenizi bir alışveriş sitesine dönüştürebilir ve güvenli ödeme seçenekleriyle satış yapabilirsiniz. Kısacası aklınıza gelecek her tür de web sitesi için  WordPress alt yapısı ile oluşturabilirsiniz.

Peki ama seçim işlemini nasıl yapmamız gerekir?

İhtiyaçlarınızı belirlediğinizde takdirde seçim yapmanız inanılmaz kolay olacaktır.

Unutulmamalıdır ki WordPress  her bakımdan daha ileriki zamanlarda artıları olan bir sistemdir . Yalnız  eğer tek işiniz düz yazı / makale / inceleme gibi şeyler paylaşmaksa Blogger işinizi yeterince görecek ücretsiz ve zahmetsiz bir sistemdir.

Eğer ileride ihtiyaçlarınız artar , blogger size yetmez ise istediğiniz zaman duruma göre Blogger web sitenizi sorunsuz bir şekilde daha sonra WordPress altyapısına geçirebilir ve makale yayınlarınıza WordPress sisteminde devam edebilirsiniz.

SEO bakımından değerlendirecek olursak  WordPress yine bir çok özelleştirme imkanı sunar .

Blogger  alt yapısının Google’a ait olması sebebiyle siz hiç bir ekstra çaba sarf etmesenize gerek kalmadan içerikleriniz sıralamalara girecek ve ziyaretçilerinize ulaşacaktır.

Ben Blogger ile başlayıp daha sonradan WordPress tercih edenlerdenim.

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik