Seo Web Tasarım Wordpress

WordPress Yoast SEO İle Genel Ayarlar

yoast-seo-kurulumu

WordPress Yoast SEO Genel Ayarlar

Bir önceki yazımızda Yoast Seo eklentisinin kurulumundan ve özelliklerinden bahsetmiştik .

Şimdi de genel ayarlardan bahsedelim .

WordPress yönetim panelinde bulunan sol menü de yahut üst menü de bulunan SEO menüsü Genel sekmesine gelelim .

yoast-seo-ayarları

Açılan sayfada Genel sekmesine ait 3 adet başlık ile karşılaşmaktayız .

yoast seo kurulum ayarları

  • Dashboard ( Başlangıç ) :

Kontrol panelidir . Problems alanında Yoast SEO eklentisi ile SEO kurallarına aykırı herhangi bir durum var ise problemin ne olduğu ve çözümüne dair uyarı bildirimlerini görebilirsiniz .Yoast SEO eklentisinin çakıştığı farklı bir eklentinin var olup olmadığını da görebilirsiniz  .

Notifications alanında ise Yoast SEO eklentimizin daha iyi yapılandırılabilmesi için bildirimleri görebiliriz .

  • Features ( Özellikler ):

Özellikler panelidir . Features paneli Yoast SEO eklentisinin en önemli alanıdır.

Ve bu alanda en önemli ayarlar bulunur . Bu ayarları aktif ya da pasif duruma geçirebiliriz . Gerekli görmediğiniz ayarları pasif yaparak kaldırabilirsiniz .

Şimdi FEATURES ( Özellikler ) başlığını tıklayalım . Ve burada yer alan ayarları inceleyelim .

yoast seo features ayarları

SEO analysis : Kelime analiz alanıdır . Anahtar kelime analizi , okunabilirlik gibi işlemlerinizde uyarılarda bulunur .

Readability analysis : Okunabilirlik analizidir . Yayınlayamak üzere hazırladığınız makalenin okunma oranının daha yüksek olması için uyarılar , öneriler göreceğiniz alandır .

Cornerstone content : Sözlük anlamı köşe taşı içeriğidir . Makale yazma ekranınızda en alt alanda Köşe taşı içeriği alanını göreceğiz . Aktif duruma getirdiğimizde sayfalarınızı arama motorlarına tanıtmanızı sağlayacaktır .

Text link counter : Web siteniz içerisindeki linklerin kullanımını  kontrollü olarak yapmak için aktif hale getirebiliriz.

Xml sitemaps : Site haritası oluşturabileceğiniz alandır . Bu alan aktif olduğu zaman otomatik olarak site haritası oluşturmuş olursunuz . Site haritaları sayesinde arama motorları sitenizi daha iyi tarayıp indexleyecektir .

Ryte entegrasyonu : Web sitenizin arama motorları tarafından indexlenebilir  olup olmadığını kontrol eder . Ve eğer bir sorun ile karşılaşılmış ise kullanıcıyı uyarı ile bilgilendirir .

Yönetim çubuğu menüsü  : WordPress yönetim panelinde üst menüye Yoast SEO eklentisine hızlı erişim için  kısayol ekler . Anlık bildirimler burada gösterilir .

Güvenlik: yazarlar için gelişmiş ayarları gizle : Web sitenize eğer sizin dışınızda yazarlar eklenmiş ise , yazarlar içerik girişi yapıyorsa yazılarınızın başlıklarını , meta açıklamalarını , indexlenebilme özelliklerini yani SEO ile ilgili konulara müdahel etmelerini istemiyorsanız aktif hale getirebilirsiniz .  Yani SEO ayarlarını sadece yönetici yapabilir .

Ve ayarları yaptıktan sonra DEĞİŞİKLİKLERİ KAYDET diyerek kaydetme işlemini onaylayın .

Benim ayarlarım aşağıdaki gibi isterseniz aynısını yapabilirsiniz. Sadece XML sitemaps kısmına ayrıca dikkat edin. Bu site haritası ile ilgili farklı bir eklenti kullandığım için bu özelliği pasife aldım. Siz onu da aktif yapabilirsiniz.

  • Web Yöneticisi :

web sitenizin web yönetici araçları ile bu eklentiyi bağlamak için var. Bence buna da gerek yok, bu alanı da boş geçebilirsiniz .

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik