Güncel

Yapay Zeka Bir Fırsat mı Yoksa Tehdit mi?

 

 

Yapay Zeka Bir Fırsat mı Yoksa Tehdit mi?

Evlerde, otomobillerde, hastahanelerde, telefonlarda kısacası hayatımızın her bir noktasında yapay zekaya rastlamamız mümkündür. Peki hayatımıza bu kadar nüfuz etmiş bu yapay zeka aslında bize yardımcı bir dost niteliğinde mi yoksa bizi ele geçiren bir düşman mı? 
 
Yapay zeka, her bir kişinin özel olarak davranış şekillerini, düşünme modelini, hareketlerini direkt olarak gözlemleyip analiz edip ardından da bu doğrultularda şekillenebilmesi ve kişi ile özdeşleşmesidir. Bu elbette ki bir sistem ve özel bir yazılım sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Yapay zeka tek başına bir veri işleyebilme ya da verileri kendi içinde anlamlandırabilme ve aynı zamanda da kendini tekrarlayan yazılımları kapsayabilir. Yapay zeka belirtildiği düzeyde ve çerçeve zeka gerektiren tüm problemleri çözebilecek bir sistemdir.
 
 
Yapay zekanın geçmişine bakıldığında 70 yıllık bir döneme rastalayabiliriz. Ancak günümüz teknolojisi sayesinde yapay zekanın teorileri gerçeğe dönüşebilmektedir. Bulut sistemlerinin artması ve insanların bilgilerini bulutlar üzerinde erişebilir kılması, güçlü işlemcilerin artması, veri depolayabilme sistemleri, dijital verilerdeki aktiflik ile birlikte yapay zeka bugünkü halini hızlı bir şekilde almıştır.
 
 
Yapay zeka ile birlikte iş gücü piyasası da büyük ölçüde etkilenmiştir. Pek çok iş grubunda yapay zeka ile yapılmış makine sistemleri kişilerin önüne geçmeyi başarmıştır.
 
 Ancak yapay zekanın gelişmesi pek çok farklı alanlarda da kişilere iş imkanı sağlamayı başarmıştır. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmaların öngörülerine göre 2020 yılında yapay zekanın gelişimi ile oluşan 2,3 milyon iş olacaktır. Ama bunun beraberinde de 1,8 milyonluk iş son bulacaktır. 
 
Bu bağlamda bakıldığında yapay zekanın bir tehdit mi olduğu yoksa bir fırsat mı olduğu verilere göre değişebilmekle birlikte tartışmalara açık bir konu olarak kalmaktadır. Verilerle inceleyecek olursak;
     2019 yılı boyunca yapay zeka pazarı global ekonomiye 12,5 milyar dolarlık bir payda ile yön verecektir.
     2020 yılı içerisinde ise gelişmiş ekonomi refahında olanların %20 ‘lik bir kesimi yapay zeka ile oluşturulan asistanlar ile günlük yaşamlarını sürdürecektir.
Yapay zekanın faydalarına örnek gösterecek olursak; bir profesörün göğüs kanserini kendi bilgi, tecrübe ve elindeki teknoloji ile tespit edebilmesindeki doğruluk payı %3,5 oranındadır. 
 
Ancak yapay zeka teknolojisi ile bu orandaki hata payı %7,5 ‘a düşmektedir. Bu bağlamda bakıldığında ise yapay zeka pek çok açıdan bir fırsat ve dost olarak değerlendirilebilir. Ancak gelecek dönemlerde ne gibi durumlara yol açabileceği ise bilinmemektedir.

 

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik