Güncel İnternet

Zip Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Zip ve Rar Arasındaki Farklar Nelerdir ?

zip-nedir

Zip Nedir?

Phil Katz ve Gary Conway zip dosya formatının mucidleridir .

En sık tercih edilen veriyi kayıpsız bir şekilde sıkıştırarak  saklama yöntemlerinden  formatlar içerisinde yer almaktadır  .

Zip sıkıştırılmış dosya anlamına gelmektedir . Dosya sıkıştırmak ilgili dosyanın boyutunu küçülterek saklamak anlamındadır .Dosyaların boyutlarını küçülterek saklamanın en önemli avantajları bilgisayarımızda daha az yer kaplaması ve dış ortamdan verileri daha hızlı indirmemizdir . Dış ortama aktardığımız dosyaları da zip formatında  indirebiliriz .

İnternetten indirdiğiniz dosya formatları zip veya rar olabilir demiştik . Peki ama nasıl kullanacaksınız ? Bu dosyaları nasıl açacaksınız ?

Rar gibi dosya formatlarını açmak için ek programlara ihtiyaç duyarsınız . Fakat birkaç yıldır windows entegre olarak zip desteği sunuyor .

Farklı arşiv türleri olsa da en popüler sıkıştırma programlarından biri zip dosyalarıdır .

Windows İşletim Sistemlerinde Sıkıştırılmış Dosyalar Nasıl Açılır ?

Sıkıştrılmış zip dosyalarını Windows ME işletim sisteminden sonra Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda ek program gerekmeden açabiliriz .

Windows gezgininde ilgili zip dosyasına çift tıkladığımızda içerisinde hangi dosyaların yer aldığını görebiliriz . Açılan pencerede ‘ Tümünü Ayıkla ‘ düğmesine basarak sıkıştırılmış dosyanın içerisinde yer alan dosyaları istediğimiz konuma çıkarabiliriz . Dilersek ikinci bir yöntem olarak da sürükle bırak yöntemini kullanabiliriz .

Ve isteyen kullanıcı Winzip programını da ek program olarak bilgisayarında kullanabilir .

Dosyalar Rar İçerisinde Nasıl Çıkartılır?

Sıkıştırılmış dosya türlerinden rar dosyalarını açmak için Winrar programını kullanmamız gerekmektedir .

Ücretli bir yazılım olan Winrar ın dilerseniz deneme sürümünü kullanabilir dilerseniz da satın alarak kullanabilirsiniz .

Rar dosyaları zip ile karşılaştırıldığında , Rar ‘ ın arşiv yönetimde daha güçlü olduğunu söyleyebiliriz .

Peki ama Rar Nedir?

En çok tercih edilen arşiv dosyası formatlarından olan Rar ile sıkıştırılmış dosya türlerini yönetebilmek için Winrar yazılımına ihtiyaç duyarız .

Winrar ‘ ın zip ‘ e oranla kayıpsız veri sıkıştırma . hata kurtarma ve daha birçok özelliği barındıran algoritmik bir yapısı vardır .

Dosya uzantısı rar dır .

Zip ve RAR Arasındaki Farklar Nelerdir?

  1. Sıkıştırma oranı en iyi olan Rar dır . Ayrıca Rar daha küçük boyutlarda arşivleme yapabilmektedir .  bu iki önemli özellik de Rar’ı, Zip’ten daha tercih edilebilir bir program haline getiriyor .
  2. Zip kullanımının en önemli nedenlerinden birisi uzun yıllar önce geliştirilmiş olması nedeniyle internet ortamında fazlaca miktarda arşiv dosyası bulunmasıdır .
  3. Zip in yapısı Rar a göre daha karmaşıktır . Rar daha kolay , anlaşılır bir algoritmaya sahiptir .
  4. Rar arşivinde bulunan dosyaları açmak veya çıkartmak için üçüncü taraf yazılım programı olan WinRAR kullanmanız gerekir. Zip, birçok kitaplık, ticari ve araç kaynaklı araç tarafından desteklendiği gibi Windows ve Mac işletim sistemine sahip kullanıcılar tarafından ek bir programa ihtiyaç duyulmadan çalıştırılabilir.
  5. winrar programı aracılığı ile Rar dosyaların şifreleyebiliriz. Fakat , Zip dosyalarını şifreleme özelliği yoktur.

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik