Güncel

Zoom Meeting Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

 

Zoom Meeting Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Ülkemizde yaşanan talihsiz korona olaylarından sonra bahar döneminin tamamında uzaktan eğitim sistemine geçildi. 

Korona virüsü önlemleri dolayısıyla verilen bu karar neticesinde öğrenciler ve öğretmenler için uzaktan eğitim sistemi başlamış oldu. 

Uzaktan eğitim dersleri için gerekli olan Zoom Meeting uygulaması herkesin merak odağı konumuna gelmiş oldu. 

Öğretmenler her zaman yaptıkları gibi normal süre zarfında eğitim vermiş oldukları okullarda bu program üzerinden sadece kendi öğrencilerine ders anlatmaya başlayacak. Bu sebeple; Zoom Meeting nasıl kullanılır? Zoom Meeting uygulamasında online ders nasıl yapılır? sorularına yanıt getirmekte fayda var.

Zoom Meeting Nedir?

 
 

Uzaktan eğitim sisteminde eğitim görüleceği süre zarfında öğretmenler ve öğrenciler tarafından kullanılacak olan Zoom uygulaması ile Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) arasında bir anlaşma bulunmaktadır. Bu sebeple Zoom uygulaması vasıtasıyla uzaktan eğitim dersleri verilmiş olacak. Şimdi de ”Zoom Meeting uygulaması nasıl kullanılır?” bundan bahsedelim.

Zoom Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Öncelikle zoom.us adlı sitenin kendi ana sayfasını açıyoruz. 

Açılan ekran üzerinden Sign Up Free seçeneğinine tıkladıktan sonra çıkan ekrana mail adresimizi giriyoruz. 


Girdiğimiz mail adresine gelecek olan doğrulama linkini alıp ardından download & run zoom seçeneğine tıkladıktan sonra programı indirme işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Zoom’da Uzaktan Online Eğitim Nasıl Verilir?

Gerekli talimatları takip edip Zoom programını indirdikten sonra ana ekran üzerinde bulunan ifadeler kısmında Online ders yapmak için tıkla, Yeni bir online derse katılma, ders planlama gibi farklı ingilizce seçenekler yer alıyor. 

Burada öğretmenler online ders yapmak için new meeting seçeneğine tıklamalıdır. Yeni bir online derse girecek olan öğrenciler ise Join kısmına tıklamalıdır. Ders planlama kısımlaranın bulunduğu seçenek ise meetings olarak yer almaktadır.

Öğretmenler yeni bir ders başlatmak istiyorsa “New Meeting” ikonuna tıklamalıdır. Burada sizlere verilecek olan meeting ID numarasını dersi alacak öğrencilerine veriyorsunuz. Start Meeting tuşuna basıp derse başladıktan sonra öğrencileriniz ile ID’yi paylaşıp derse giriş yapabiliyorsunuz. 

Karşınıza çıkan ekran üzerinden mikrofon ayarı, video açıp kapatma, ekran paylaşma ve katılan öğrencilerin sayısını gösteren ifadeler yer alıyor.
Öğrenciler, sizin onlarla paylaştığınız ID ile zoom uygulamasında herhangi bir üyelik işlemi başlatmadan derse katılım sağlayabilmektedir.

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik